Újra a startvonalon - avagy hogyan válhat fenntarthatóvá egy vendégház?
2024. június 18. írta: N. Júlia

Újra a startvonalon - avagy hogyan válhat fenntarthatóvá egy vendégház?

Egyre több szó esik manapság a fenntarthatóságról - ahhoz azonban, hogy a turizmus is ki tudja szolgálni a látogatók fenntarthatósági igényeit, jelentős változásokra van szükség. 

A világ egyik legnagyobb szállásfoglalási portáljának 2024. évi fenntarthatósági kutatása szerint a világ utazóinak 45%-a számára vonzóbbak a fenntartható tanúsítvánnyal ellátott szálláshelyek, s a 31 500 fő megkérdezett 67%-a azt is hozzátette, hogy a különféle tanúsítványok nemzetközi következetessége kritikus fontosságú a fenntarthatósági üzenetek megfelelő értelmezéséhez. 

 10-71.jpg

Forrás: a mádi Berzi Birtok FB odlala (a Birtok hozzájárulásával közölve)

Aki lemarad, az kimarad...?

 

Külföldön, de már itthon is egyre jobban látszik, hogy a nagy szállodaláncok vagy rendezvényhelyszínek kivételével a szolgáltatók eltérő módon reagálnak ezekre a kihívásokra. A greenwashing csökkentése és a piaci igények kiszolgálása érdekében  2024. március 25-től az említett szálláshely foglalási portál törölte a korábbi – önbevalláson alapuló – egy, két, három leveles zöld minősítéseket, innentől kezdve csak a nemzetközi sztenderdek alapján tanúsított szálláshelyeket azonosítja fenntarthatóként.

20230706_113513.jpg

Szelektív szemétgyűjtés egy olasz strandon - nálunk is sok helyen természetes, s mára már szinte fel sem tűnik, pedig fontos lépés a környezeti fenntarthatóság felé (Saját fotó)

Mit jelent mindez a gyakorlatban? Míg 2024. március 24-ig többszáz hazai szálloda fenntarthatósági törekvései voltak láthatóak a foglalási portálon, most mindenkit visszatereltek a startvonalra, s a fenntarthatósági szűrésre alig két tucatnyi szálláshelyet javasol Magyarországon a program. 

Mostmár csak a szolgáltatókon múlik, hogy hogyan és mikor rajtolnak el ebben a versenyszámban... - miközben a startpisztoly már évekkel ezelőtt eldördült. 

Ötletekből, félmegoldásokból nincs hiány, a gyakorlati megvalósítás azonban már nehézkes, főleg, ha nem látszik világosan a pénzben mérhető azonnali haszon. Ezért legtöbben, úgy vannak vele, hogy kivárnak, mert ez „biztosan drága”, „bonyolult megcsinálni”, egy „múlékony hóbort...” - miközben az ESG-khez kapcsolódó nagyvállalati kommunikációval teli van a sajtó, így a vendégek számára jobbára már ugyanolyan alapelvárás a fenntarthatóság a szállásokon, mint a kényelmes matrac és maximálisan tiszta fürdőszoba. 

04-39.jpg

A kényelmes matrac ma már alapfeltétel - vajon mikor lesz az a fenntarthatóság is? (Fotó: Berzi Birtok FB)

Mintaprojekttel segítik a hazai vendégházakat

 

Amikor a nemzetközi fenntartható turizmussal foglalkozó Green Destinations magyarországi képviselete, az Innotime Hungary először találkozott a mádi Berzi Birtok tulajdonosaival, nagyjából a fenti kérdések merültek fel a szálláshelyeket üzemeltető házaspár részéről is. Miért? Mi ebből az előnyünk? A megbeszélések azonban egyre sűrűbbek lettek, végül a vendégház úgy döntött, elindul az egyik, a Globális Fenntartható Turisztikai Tanács (GSTC) standardjaira építő nemzetközi fenntarthatósági tanúsítvány, a Good Travel Seal megszerzéséért. És ha már elindul, a két partner elhatározta, hogy ezzel a többi hazai vendégházat is segíteni szeretné a fenntarthatóság útjára lépni. 

01-84.jpg

Egy átlagos vendégház is sokat tehet a fenntarthatóságért. A fotón: Berzi Birtok Nana's Apartman, Mád (A Berzi Birtok hozzájárulásával közölve)

Közös céllá vált, hogy a következő 3 hónap folyamán lépésről lépésre bemutassák, mit tehet egy vendégház üzemeltetője a fenntartható jövőért, a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséért, hogyan építőek be a fenntarthatósági üzenetek a midnennapi kommunikációjába és hogyan juthat el egy vendégház a Good Travel Seal minősítés megszerzéséig. Arra is hoznak példákat, hogy miért éri meg akár már rövid távon is a fenntarthatóságot a fejlesztések és a mindennapi működtetés középpontjába állítani.  

A mádi Berzi Birtok - céljuk, hogy a borvidék értékeit a gyerekeink is élvezni tudják

 

Mád Tokaj-Hegyalja világörökségi magterülete, páratlan borászati, építészeti és természeti adottságokkal. A Berzi Birtok egyik vendégháza elsősorban a borturizmus igényeit szolgálja ki és így a felnőtt vendégekre fókuszál, míg a másik nagyobb baráti társaságok, céges programok és családok számára is ideális. A Good Travel Seal minősítés megszerzésének a célja éppen az a részükről, hogy a vendégek által egyre sűrűbben megfogalmazott gazdasági-társadalmi-környezeti fenntarthatósági igényeknek minél inkább eleget tudjanak tenni. 

443842633_122147386214187858_4284359055051395801_n.jpg

A mindig mosolygós szálláshely-tulajdonos, Berzi-Pásztor Dóra 

Berzi-Pásztor Dóra és a férje azonban kisgyermekes szülők is - azt szeretnék, hogy Mád és a Tokaji Borvidék akkor is élhető legyen, ha majd a gyerekeik, unokáik üzemeltetik sok év múlva a vendégházakat.



A bejegyzés trackback címe:

https://desztinaciomenedzsment.blog.hu/api/trackback/id/tr9918430619
süti beállítások módosítása